Menu
 
banner
 
Anketa


O párty a akcích se dozvídám

16% 696

10% 435

9% 392

9% 392

10% 435

9% 392

14% 609

22% 958
Celkem hlasů: 4353
 
 
Top fotka

Undergroundcity.cz TOP Fotka

Zobrazena 1686x

 
Reporty a videa
 
Nové MP3
přehrát

29.10.2016

Becker - Back in the game 2016

jungle / drum´n´bass
přehrát

14.10.2016

Edison - klacky, listi, orechy 2015

jungle / drum´n´bass
přehrát

9.5.2014

Edison - Převodník 2014

jungle / drum´n´bass
přehrát

4.9.2013

Pietro Bell - September´s sound

Progressive house/Trance
přehrát

18.6.2013

Tomas Drex - Studio Mix 05/2013

tech-house
přehrát

16.3.2013

BECKER - Podcast 02 - (Drum & Bass mix)

jungle / drum´n´bass
přehrát

31.1.2013

BECKER - Podcast 01 - (Drum & Bass mix)

jungle / drum´n´bass
přehrát

19.1.2013

JOHN WEAH 4 NuskoolBreakscz

techfunkbreakz
 
banner
 
Diskuze
 
Najdeš nás také
Facebook

Statistiky
 
RSS kanály
RSS underground feed
RSS underground feed - krátké zprávy

Na co do kina? Na Katku!

1.3.2010, pondělí, sekce: videa, autor: [k009], [diskuze], [sdílet]

Ani sebelepší scénář se nevyrovná příběhům, který přinese sám život. Režisérka Helena Třeštíková dokončila film Katka, v němž zachycuje 14 let zápasu s drogovou závislostí. Divákům se představí ve čtvrtek 25. února 2010 a pokud jste viděli dokumenty Marcela a René, nesmíte si nechat ujít ani Katku!

Režisérka Helena Třeštíková právě dokončila další ze svých časosběrných dokumentů, tentokrát mapovala čtrnáct let v životě mladé narkomanky a jejího zápasu se závislostí. Jak režisérka sama říká, původně chtěla natočit portrét protidrogové terapeutky, její zájem se ale postupně stále více soustředil na jednu z jejích klientek, Katku. Hlavně proto, že na rozdíl od většiny ostatních narkomanů byla schopna svou závislost reflektovat. Režisérka Třeštíková společně s producenty z Negativu, s nimiž do kin uvedla také filmy Marcela a René, dokument Katka promítla v rámci včerejší slavnostní předpremiéry v pražském kině Světozor prvním divákům. Celovečerní dokument Katka vstoupí do českých kin na konci února příštího roku a jeho tvůrci plánují vzhledem k tématu filmu rovněž speciální distribuci v rámci základních a středních škol po celé České republice.

„Autenticky zachycený příběh zápasu s drogou může být pro žáky a studenty poutavý a přesvědčivý. Někdy možná víc než odborné přednášky o škodlivosti a nebezpečí drog, jež však samozřejmě také plní svůj účel,“ řekla Helena Třeštíková u příležitosti předpremiéry pořádané Negativem a společností RWE, která je vedle České televize dalším koproducentem filmu. Zároveň přiznala, že krušných a dramatických chvil bylo při práci na tomto projektu více než jindy. Poprvé se s Katkou setkáváme v roce 1996, kdy se devatenáctiletá dívka léčí ze své tehdy už čtyřleté závislosti v terapeutické komunitě Sananim v Němčicích a těší se, že povede stejně obyčejný život jako její vrstevnice. Sní o tom, že si najde přítele, jednou založí rodinu. Vábení drogy je však silnější a Katky život se scvrkává v bezvýchodný koloběh krádeží, shánění drogy, chvíle svobodného štěstí a dalších krádeží, resp. “dělání peněz”. Spirála fyzické, psychické i morální devastace ale žádný konec nezná, jen periodické, zoufalé pokusy vzepřít se a s drogou skoncovat. Pád ale přichází znovu a znovu a zdá se, že pro Katku už není záchrany. Přesto, když se Helena Třeštíková znovu schází s ní i s jejím novým přítelem, vypadá to, že happy end je snad možný – Katka čeká dítě a tentokrát je pevně rozhodnuta drogy opustit. Zvítězí naděje utopená ve squatu, mezi igelitovými taškami, ve špíně mezi injekčními stříkačkami a nedopalky cigaret?

S příběhem Katky se čeští diváci poprvé setkali v roce 2001, kdy její příběh pod titulem V pasti uvedla Česká televize jakou součást cyklu Ženy na přelomu tisíciletí. Syrově autentický obraz jednoho zmarněného života vyvolal takový ohlas, že se režisérka rozhodla ke své hrdince vrátit a sledovat její osudy i nadále. Výsledný film je závěrem volné trilogie časosběrných dokumentů o osudech lidí, kteří se v důsledku nepříznivých okolností ocitli na pokraji svých sil nebo na okraji společnosti – první film Marcela (2007) vychází z úspěšného časosběrného cyklu Heleny Třeštíkové Manželské etudy, René (2008) je portrétem nenapravitelného recidivisty a Helena Třeštíková za něj loni získala prestižní cenu Evropské filmové akademie Prix Arte pro nejlepší evropský dokument roku.

„Velmi stojíme o to, aby byl film Katka vnímán kromě umělecké roviny také výchovně. Pracujeme na propojení se školami v podobě prevence proti drogám,“ říká Kateřina Černá z producentské společnosti Negativ. V současné době probíhají testovací projekce na pražských školách a gymnáziích, kdy se tvůrci snaží zjistit věk žáků, kterým by se film promítal a zároveň vymýšlí formu workshopu, který by projekce provázel.

Režisérka Třeštíková vždycky věřila v jakousi naději na zlepšení událostí u svých filmových hrdinů, ať už to byla Marcela nebo René. Na otázku, zda věří, že se zlepší životní situace hrdinky jejího nového dokumentu Katka odpovídá: „Já bych nikdy nepřipustila, že neexistuje naděje. V každém lidském příběhu může nastat zlom, obrat, prozření. Tahle víra mi pomáhá dělat filmy, které dělám. Ty příběhy silně prožívám. Nejsem skeptik nad věcí.“

Distributorem filmu je společnost Aerofilms, čeští diváci budou mít možnost Katku vidět od 25. února. Distribuce dokumentu bude probíhat rovnou několika kanály. Kromě deseti filmových kopií, z nichž dvě budou opatřeny anglickými titulky, nabídne Aerofilms kinům také digitální kopii, konkrétně ve formátu DCP. V České republice existuje v současné době zhruba čtyřicet kinosálů splňující DCI standard. Kat

 

ka bude prvním českým dokumentem, jež využije tuto možnost projekce. Zároveň bude možné vidět film v kinech i z nosiče DVD. Výroba filmu Katka byla podpořena Státním fondem pro podporu a rozvoj české kinematografie.

Synopse
Film Heleny Třeštíkové je unikátním časosběrným dokumentem, mapujícím čtrnáct let v životě mladé narkomanky a jejího marného zápasu se závislostí. Proč začala brát drogy? Jak sama říká – chtěla se lišit. Píše se rok 1996 a tehdy devatenáctiletá Katka žije v terapeutické komunitě Sananim v Němčicích s nadějí na obyčejný život – touží mít přítele, jednou i rodinu. Happy end se však nekoná. Režisérka zaznamenává ve svém filmu rok za rokem Katčin sestup níž a níž na spirále krádeží, prostituce, fyzického i psychického chátrání, na spirále, přerušované jen občasným vzepětím naděje a odhodlání s drogou skoncovat. Její touha je upřímná, droga ale nakonec vždycky zvítězí. Podaří se Katce konečně najít sílu ve chvíli, kdy otěhotní a budoucí mateřství jí nabídne životní motivaci?

Premiéra: 25. února 2010
www.aerofilms.cz/katka

 
 
 
Komentáře (0)
 
ANTISPAM: Co je dneska za den?


 

 

Hledat
Partylist

(c) 2020 Undergroundcity.cz