Menu
 
banner
 
Anketa


O párty a akcích se dozvídám

15% 825

10% 550

11% 605

9% 495

11% 605

10% 550

13% 715

21% 1156
Celkem hlasů: 5503
 
 
Top fotka

Undergroundcity.cz TOP Fotka

Zobrazena 3044x

 
Reporty a videa
 
Nové MP3
přehrát

29.10.2016

Becker - Back in the game 2016

jungle / drum´n´bass
přehrát

14.10.2016

Edison - klacky, listi, orechy 2015

jungle / drum´n´bass
přehrát

9.5.2014

Edison - Převodník 2014

jungle / drum´n´bass
přehrát

4.9.2013

Pietro Bell - September´s sound

Progressive house/Trance
přehrát

18.6.2013

Tomas Drex - Studio Mix 05/2013

tech-house
přehrát

16.3.2013

BECKER - Podcast 02 - (Drum & Bass mix)

jungle / drum´n´bass
přehrát

31.1.2013

BECKER - Podcast 01 - (Drum & Bass mix)

jungle / drum´n´bass
přehrát

19.1.2013

JOHN WEAH 4 NuskoolBreakscz

techfunkbreakz
 
banner
 
Diskuze
 
Najdeš nás také
Facebook

Statistiky
 
RSS kanály
RSS underground feed
RSS underground feed - krátké zprávy

Historie freescény 2. díl - Tajemství čísla 23 +...

16.6.2009, úterý, sekce: hudba, autor: [k009], [diskuze], [sdílet]

23 ikoV druhém díle seriálu o historii freescény se budeme věnovat především symbolice čísla 23 a spirále. Stačí zajít na nějakou freeparty a dvacettrojku vidíte všude, na reprobednách, na dodávkách, ještěři (výraz pro mladého návštěvníka freeparty) ji mají fixem napsanou na kšiltovce... Ale proč?

Všichni se tváří, že vědí. Když nevědí dělají, že vědí. A opravdu jich většina neví. Přiznám se, dlouho jsem také nevěděl a myslel jsem si, že pravdou bude jedna z těch profláklých verzí, jako např. "23 = too free". Ale proč se Spiral Tribe dostali právě k dvacettrojce nemá s těmito verzemi moc společného.

S číslem 23 poprvé přišli R. Shea a R. A. Wilson v trilogii "Illuminatus", kterou napsali v letech 1969 až 1971. Pro ty, co nevědí, jedná se o americké anarchisticky laděné spisovatele. Knihy mají konspirační námět, plný tajných organizací a mystických náboženských kultů, odehrávající se v 80. letech v USA, míchá se zdrcující vážností všechny záhady, provázející lidstvo od jeho počátků dohromady. Od tajných služeb, templářských rytířů a kultu uctívačů bohyně matky vedou nitky konspiračních sítí až k tajemné sektě iluminátů, jejíž kořeny sahají až do věku Atlantidy. V ději se číslo 23 objevuje běžně a je jím označován bůh chaosu.

Dále je zde hudebník Genesis P-Orridge, zakladatel nejkompromisnější kapely všech dob Throbbing Gristle. Tato kapela se dá považovat za stvořitele industrialu a průkopníky šumu a chaosu v hudbě. Ano, přesně tak, chaosu. Později se stává Genesis P-Orridge kapelníkem uskupení známého jako Psychik TV, avantgardní pionýři acid parties konce 80.tých let.

klf_mtv

V roce 1976 začíná pracovat Bill Drummond ve sci-fi divadle Kena Campbella. Jedním z prvních představení, na nichž Drummond u Campbella pracoval, byla adaptace sci-fi bestselleru Illuminatus! Tam objevil magičnost čísla a jakožto symbol chaosu ho přivádí k dokonalosti, když v roce 1987 společně s Jimmym Cautym zakládá projekt The JAMS, který o pár měsíců později nese název The KLF. Tento projekt dobil špičky hitparád MTV a vzápětí ukázal jak na komerční a konzumní hudební průmysl kašle. Na předávní cen Brit Awards 1992 je s nimi na podiu heavymetalová kapela Extreme Noise Terror. Drummond do mikrofonu pronáší slavná slova "This Is Television Freedom" a začíná peklo. Členové ENT mlátí do nástrojů, jejich dva zpěváci přes sebe řvou, zatímco Drummond do mikrofonu huláká slova, která jsou vše, jen ne původním textem skladby. Na záběrech do publika je jasný zmatek: sakra, měli přece hrát tu skvělou skladbu, co známe z MTV? Během druhé sloky se Drummond na malou chvíli při pohledu na diváky neudrží a vyprskne smíchy, pak se ale sebere a zbytek skladby dohuhlá. Vzápětí zmizí v zákulisí, a když se znovu objeví, má v puse zapálený doutník a v ruce samopal. Chvíli se apaticky pohupuje, pak zvedne zbraň a začne do publika střílet slepými náboji. Na konci skladby padá opona a do nastalého ticha se ozve předtočená věta: "Dámy a pánové, The KLF právě opustili hudební průmysl." Na oficiální after party nechají jako dar organizátorům doručit uříznutou ovčí hlavu a dva kýble ovčí krve. Vzápětí Drummond a Cauty rozpouštějí The KLF a o několik měsíců později smažou mastery skladeb, které vytvořili, aby nemohly být již nikdy vydány. A to je teprve začátek... 23.8.1994 se seberou s vydělaným milonem liber do Skotska a před televizní kamerou jej spálí v krbu. Pak podepíší dokument v němž se zavazují 23 let nepromluvit o projektu spálených peněz :-) The KLF předvedli hudební chaos, provokaci, ale i svobodu, která nemá v historii obdoby. Ve svých skladbách samplovali šlágry od Abby a podobných skupin a na pódiu provokovali. Co vydělali spálili... Avšak zapsali se do histroie stylem definovaným jako New Beat a položili tím základy raveu a později i hardcoru.

Video z Brit Awards 1992 (Bill Drummond + Extreme Noise Terror + KLF), kde zazní slavná slova "This Is Television Freedom":

Ale vraťme se opět o pár let zpět. Genesis P-Orridge přitáhnul do Anglie acid house a potkává lidi ze Spiral Tribe. Myšlenka mystického čísla 23 byla tak silná, že celý sound system nakazila. A třeba taky z toho důvodu, že jedny z prvních parties se pořádali kolem silnice M23.

To je v podstatě vše, možná to není do detailu vysvětlené, ale sám sem víc nevypátral a za případné nedostatky se omlouvám.

Spirála:

Spirála je často používaný keltský symbol a vyskytuje se v mnoha variacích. Její pravý význam není jistě znám, ale mnoho takových symbolů se našlo také v Irsku a ve Francii. Předpokládá se, že symbolizuje cestu z vnitřního světa k vnější duši nebo do vyšších duševních úrovních; představuje růst, rozšíření a vesmírnou energii, to závisí na kultuře, která ji použila. Ve starověkém Irsku se používala jako symbol slunce. Symbolem Spiral Tribe a později i celé scény se stala právě spirála.

spiral

Manifest Spiral Tribe:

Neznámé je jediným zdrojem nových vědomostí.
Systémy zajišťující naše přežití, jsou organické.
Abychom mohli obnovovat buněčné stěny, je třeba dělit a násobit.
Staré bariéry padají, starobylé pilíře se hroutí a nové struktury vznikají na jejich místě.
Každá nová generace rodí tu následující.
Staré dává vzniknout novému.
Žijeme v momentu nekonečné proměny,
propojujícím minulost, přítomnost a budoucnost.
Cílem našeho snažení je objevovat neustále se měnící horizont.
Průběžně zavádět nové parametry, prozkoumávat a zabezpečovat každý nový stupeň, kterého dosáhneme.
Naším úkolem je zničit tu lhostejnost, která je zopdpovědná za zánik životní síly na naší planetě.
Naším cílem je pozitivně motivovat lidi a národy.
Je čas probudit planetu ze spánku!
Tento krok za dokonalostí, využívající nejmodernější digitální technologie,
zkombinované s organickými životními systémy má sílu mohutně otřást lidskými smysli a tak poskytnout
ten chybějící kousek energie, potřebný kvantový skok z pozemského na mimozemské vědomí.
-Spiral Tribe-

poznámka: původní článek na eskanoizze 26.09.2006

Užitečné odkazy:

www.throbbing-gristle.com
www.klf.wz.cz
www.spiral-tribe.org

Příště o legendárních festivalu Czechtek a o jeho historii...

 

 
 

Další články:
Historie freescény 3. díl - Czechtek 1994 - 2006
Historie freescény 1. díl - Vznik

 
Komentáře (6)
 
ANTISPAM: Co je dneska za den?


 
[6] 21.5.2010 18:33:25 zabazelena
kapela spiral tribe:) ne to je pekny.. ajk si kazdej predstavuje pod tribem neco jineho :) ale c oto vse spojuje je ze jsou to vsichni pratele a ne jen kamaradi... muzou si verit... v podstate je to uskupeni organickych bytosti tvorici neco vetsiho..."vetsi bytost" protoze kazdy dela neco.. jako organy v tele... a v tomhle si myslim ze je budoucnost...
 
 
[5] 14.3.2010 20:11:08 Hojna [web]
KLF napsali Manual
 
 
[4] 15.9.2009 01:22:47 Miky
jo na wikipedii je jeste napsany ze v ty kapele Spiral Tribe byl maximalni pocet členu 23
 
 
[3] 17.6.2009 16:42:36 Beewiz
ja znam plno metlosu, co poslouchaj tekkno :) tvrda music jako tvrda music :)

vono je to takovy rychlyyyyyyy.... whuaaaaaaaaaaaaa!!!
 
 
[2] 17.6.2009 15:12:58 Lookshot
Hmm, a pak že elektronická hudba nemá s metalem nic společnýho... \m/
 
 
[1] 16.6.2009 14:15:37 mind
thumbs up
 
 

 

Hledat
Partylist

(c) 2022 Undergroundcity.cz