Menu
 
banner
 
Anketa


O párty a akcích se dozvídám

16% 625

10% 391

9% 352

9% 352

10% 391

9% 352

11% 430

24% 938
Celkem hlasů: 3908
 
 
Top fotka

Undergroundcity.cz TOP Fotka

Zobrazena 2555x

 
Reporty a videa
 
Nové MP3
přehrát

29.10.2016

Becker - Back in the game 2016

jungle / drum´n´bass
přehrát

14.10.2016

Edison - klacky, listi, orechy 2015

jungle / drum´n´bass
přehrát

9.5.2014

Edison - Převodník 2014

jungle / drum´n´bass
přehrát

4.9.2013

Pietro Bell - September´s sound

Progressive house/Trance
přehrát

18.6.2013

Tomas Drex - Studio Mix 05/2013

tech-house
přehrát

16.3.2013

BECKER - Podcast 02 - (Drum & Bass mix)

jungle / drum´n´bass
přehrát

31.1.2013

BECKER - Podcast 01 - (Drum & Bass mix)

jungle / drum´n´bass
přehrát

19.1.2013

JOHN WEAH 4 NuskoolBreakscz

techfunkbreakz
 
banner
 
Diskuze
 
Najdeš nás také
Facebook

Statistiky
 
RSS kanály
RSS underground feed
RSS underground feed - krátké zprávy

Historie freescény 1. díl - Vznik

30.5.2009, sobota, sekce: hudba, autor: [k009], [diskuze], [sdílet]

Před třemi lety jsem napsal několik článků o historii  freescény, která je dnes obzvláště v Česku hodně masovou záležitostí a přesto mnoho lidí ví o jejím prapůvodu velmi málo. Proto jsem se rozhodl články znovu zveřejnit, i přesto, že se tyto informace na mnoha místech internetu dají najít. Dnes se budeme věnovat vzniku freescény.

Většina věcí, či stylů má svůj prapůvod již v dobách dávno minulých. Stejně tak i freescéna. Když pominu tyto doby dávno minulé jako starověk, středověk a kočovné kmeny těchto časů, začneme pouť na Jamajce v polovině minulého století. Tam se objevují vůbec první znaky, které jsou typické pro současnou freescénu.

50. léta 20. století na Jamajce:
Všechno to začíná zhruba v polovině 20. století na Jamajce. Je to vůbec první země na světě, kde se objevili soundsystémy. Význam tohoto slova se ani za desítky let příliš nezměnil. Stále jde o kočovný spolek hudebníků a jejich mobilního zvukového systému. Na Jamajce dosahovali tyto soundsystémy neobyčejné popularity a jejich dopředu ohlášený příjezd byl vždycky netrpělivě vyčkáván, jednalo se totiž o společenskou událost. Tehdejší soundsystémy byla většinou jen chatrná vozítka opatřená základní zvukovou výbavou. DJ (na Jamajce se mu říkalo selector) pouští nahrávky, které dokresluje nejrůznějšími efekty jako echo nebo reverb a MC (na Jamajce se mu říkalo DJ) ho svým frázováním doplňuje. Hudba, kterou tyto soundsystémy produkovali byla zásadním způsobem ovlivněna americkými umělci Jako Roy Brown nabo Fats Domino. Soundsystémy hrály i důležitou politickou roli. Zpěváci se mnohdy ve svých vystoupeních kriticky vyjadřovali k tehdejšímu politickému dění.

 

jamajka

 

Anglie - začátek 70. tých let 20. století:
Davy mladých lidí pracujících v továrnách se každý víkend scházejí na podivných místech aby se pomocí hudby a drog odreagovali od monotónního života tráveného za výrobními pásy. Něco podobného se ještě v Anglii zopakuje zhruba za 25 let. Ovšem to je vše, co má s budoucím raveem tato scéna co společného. Tito lidé, říkající si "Northern Soul" neměli žádné hvězdy, neprodukovali nahrávky. Nic jako typický "Northern Soul" totiž neexistovalo. Jediné hvězdy byli zapadlí umělci a tehdejší DJové, kteří jejich nahrávky zpětně objevovali. Tato scéna žila z hudby neúšpěšných Amerických kapel, které se nedokázali prosadit v hudebním businessu. Tehdejší DJové neobjevovali nové postupy, nýbrž se ponořovali stále hlouběji do historie a díky tomu i samotnou scénu zahubili. Toto podivné období trvalo 8 let a bylo předzvěstí nových začátků, které se v Anglii začnou klubat koncem 80. let.

Přelom 80. tých a 90. tých let 20. století v Anglii:
Droga extáze se se dostala do Evropy zhruba v polovině osmdesátých let a měla velmi důležitý vliv na expanzi taneční hudby do Evropy. Zatímco se komerční část taneční scény začíná v Anglii hrát v klubech (tedy Detroit techno a house z Chicaga), v Anglii vzniká úplně nový taneční styl pojmenovaný celkem nešťastně "acid house" (přestože se Paul Staines snažil v rámci kampaně "Freedom To Party Campain" vysvětlit, že to s drogami nemá co společného, taneční hudba je od té doby odcejchována) a hlavně rave. Bez extáze by se asi nový životní styl v Evropě vůbec neprosadil, spíše by zůstal okrajovou záležitostí. Už to nebyly malé a větší kluby, kam se tehdější průkopníci raveu vydávali, ale velké haly a odlehlá místa v přírodě (podobně jako kdysi "Northern Soul"). Z párty se stal rituál a pro mnoho lidí i životní styl. Vznikají skupinky lidí, kteří kočují s aparaturou zemi, zdarma hrají a performují (stejně jako v padesátých letech na Jamajce). Vzniká DIY kultura (Do it yourself - udělej si sám). Seskupuje se i soudsystém tohoto názvu a hlavně legendární Spiral Tribe. Koná se jedna velká rave party za druhou a na masovosti se stupňuje.

 

festival pod stonehenge 

 

V roce 1992 uspořádala tlupa DIY benefiční akci "Hackney Homeless People´s Festival" v Clissold parku pro bezdomovce v okolí Londýna. Základní složení bylo 5 velkých pojízdných systémů, dvě cirkusové arény, výstava obrazů a soch, žongléři, polykači ohně, dětský koutek a dále nespočet malých soundsystémů. I přes nepřízeň počasí se sjelo přes 10000 lidí. Do té doby se freeparty jevili očím veřejnosti v tom nejhorším světle a většina společnosti je házela do jednoho pytle s feťáky a vandaly. Po této akci však vše bylo jinak a vypadalo to, že freeparty již nic nezastaví. Party se konali všude a pořád a jejich atmosféra byla neuvěřitelná. Scéna expandovala současně i v Indii. Na starém kontinetě však bylo stále vše terpv před svým zrodem.

Konec nevinnosti:
Bylo jen otázkou času, kdy se britská vláda rozhodne tuto společenskou revoluci regulovat. Začali se objevovat první zákony omezujícící volné rave párty. Spiral Tribe uspořádali svoji první party u Stonehenge u příležitosti letního slunovratu a od té doby na různých místech celé Británe, hlavně však v okolí dálnice M23. Na jejich párty do Castlemortonu se sjelo ještě v roce 1992 cca 25000 lidí oddat se na více jak 100 hodin do rukou Djům a extázi. Britská vláda soundsystém exemplárně potrestala - 13 členů zatkla, zabavila aparaturu a zkonfiskovala auta. Následoval soud a členům Spiral Tribe hrozila pokuta 10000 liber nebo dokonce i vězení. Vše se vleklo až do roku 1994, kdy obžalovaní museli být propuštěni pro nedostatek důkazů. Soudní řízení stálo vládu 4000 liber a aby se nadále zabránilo podobným ztrátám, byl uzákoněn "Criminal Justce Art" (zákon zakazující freeparty). Následkem byl odchod řady soundsystémů z Anglie do zbytku Evropy či Indie a taneční scéna se opět začala přesouvat do klubů, které se měli lépe postarat o uživatele extáze. Měli jim zajistit dostatek pitné vody a klimatizace. Přijetím "Criminal Justice Art" končí doba nevinnosti. Velká část taneční scény je od té doby pod kontrolou nejen hudebního průmyslu, ale i zákona. Od poloviny 90. tých lze pozorovat, jak taneční hudba v Anglii pomalu opouští status alternativy a nechává se vstřebávat, pro vládu přijatelným a hlavně výdělečným středním proudem.

 

free festival 1994

 

1993 - Česká republika:
Soudsystémy z Anglie expandují do Evropy. Země jako Francie nebo Česká republika prožívají co se týče acid housu, raveu či techna svůj pravěk, o ostatních zemích ani nemluvě. Do Česká republiky přijíždějí dva členové dnes již neexistujího soundsystému Technical Support a stávají se věrozvěstmi undergroundového techna. Do té doby se u nás konala pouze vůbec první house párty v ČR v klubu U Melouna v Praze (pořádáná belgikými DJs) a pár house párty v klubu Miš Maš v Praze na Letné. Martin a Joss z Technical Support chtějí pořádat párty, ale nemají dostatečné vybavení a přiznejme se 2 členové pro soundstém je beztak málo. V té době je jistý squat na Landrovce a v něm pár pankáčů chodících do klubu Roxy. Setkávají se s nimi Martin a Joss. Slovo dá slovo a jak Martin říká: "Snažili jsme se je přesvědčit o tom, že techno není to samé jako house music nebo disco, takže jsme je pozvali do Bibity a na první Hostomice. Myslím, že ale hlavně až pak na Cibulkách se do toho zažrali, protože pak odjeli někam do Francie...."

Na první ročník Free festivalu do Hostomic v roce 1994 (později Czechtek), který pořádají Spiral Tribe se sjede zhruba 300 lidí, z nichž většinou cizinci. Pro přítomnou hrstku Čechů se tato událost stává mezníkem v jejich životech a freescéna v čechách se začíná rodit. Konají se první techno párty na Cibulkách a vznikají další nové soundsytémy.

Současnost:
Dnešní freescéna je masovou záležitostí a pro některé jedince bohužel i výdělečnou (což popírá logiku slova "free"). Na freepárty můžeme slyšet nejrůznější elektronické i neelekronické hudební styly. Např. techno, hardtekkno, hardcore, acid, jungle, drum´n´bass, breakbeat, house, psytrance, electro, speedcore, breakcore a třeba i reggae.

 

spiral tribe

 

Poznámka: původní článek na eskanoizze 25.10.2006
Zdroje: Trip, Tripmag, Phonique, internet, friends

Sound system Spiral Tribe na festivalu Fontainebleau ve Francii v roce 1995:

 

 

Příště (za dva týdny) o tajemném čísle 23 a o spirále...

 

 
 

Další články:
Historie freescény 3. díl - Czechtek 1994 - 2006
Historie freescény 2. díl - Tajemství čísla 23 + Spirála

 
Komentáře (6)
 
ANTISPAM: Co je dneska za den?


 
[6] 3.6.2009 21:01:36 neuf
presne tak at zije eklektismus! :)
 
 
[5] 3.6.2009 17:42:24 k009
Deyff -> To určitě neříkam, že je problém v DJs. Problém je přesně v tom co píšeš, pak se vynikající kousky mezi tou záplavou muziky hledají hoodně složitě. I když mě občas u DJs vadí, že se strikně ve svých setech drží jednoho stylu, já mam rád rozmanitost :-)
 
 
[4] 2.6.2009 17:00:08 deyff
bodejť by to nebylo bezduchý ducání když labely vydavaj shit za shitem...tim chci rict ze problém neni v dj's!! článek zupa..
 
 
[3] 31.5.2009 12:01:24 k009
To jo, něco podobnýho se hraje už jen na málo akcích... Dnes je to spíš bezduchý tuc tuc..
 
 
[2] 31.5.2009 11:21:50 Beewiz
ty kravo ten track na 3:30, to je kurba :) takovy uz se dneska nedelaj, fnuk...
 
 
[1] 31.5.2009 10:44:28 Mind
hodně zajímavý, respekt! dobry čtení na neděli!!!!
 
 

 

Hledat
Partylist

(c) 2019 Undergroundcity.cz